У Львові презентували дослідження про те, як українці розуміють права людини

0
1156

Українці цінують свої права і свободи, хоча погано орієнтуються у змісті і походженні прав людини, сутності правових механізмів.

Такими є результати дослідження, проведеного Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та фірмою «Юкрейніан соціолоджі сервіс» на замовлення Програми розвитку ООН в Україні та у співпраці із ГО «Центр інформації про права людини» і Офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

«Як показало дослідження, 78% українців вважають право на життя найважливішим правом людини. Що стосується інших пріоритетних для Західного регіону України (зокрема, і Львівської області) прав, то другу позицію має право на соціальне забезпечення, третю – на справедливий суд. Цікаво також, що право на свободу думки та совісті посіло тут четверте рейтингове місце, тоді як в усіх інших регіонах воно навіть не увійшло до переліку найбільш згадуваних», – говорить Світлана Колишко, керівник групи з прав людини, координаторка проекту Програми розвитку ООН в Україні.

На площі Ринок, перед входом у Львівську міську раду, у п’ятницю 15 грудня було встановлено тематичну експозицію: шість кольорових конструкцій-кубів, проілюстрованих найважливішими даними з дослідження – графіками, цитатами, висновками та рекомендаціями. Регіональні особливості у відповідях респондентів представлені стосовно п’яти регіонів України – Центру, Сходу, Півдня, Донбасу та Заходу (зокрема, Львівської області). Також на площі організатори роздавали зацікавленим громадянам інформацію про опитування та діяльність правозахисних організацій, до яких можна звертатися за безкоштовною допомогою.

У ТОП-5 найважливіших для Заходу цінностей увійшли свобода (71,1%), гідність (67,2%), безпека (62,5%), справедливість (58,4%) та вільний розвиток особистості (50,7%). Утім, мешканці західних областей виявилися найбільш готовими обміняти свої права та свободи на матеріальний добробут. Тут подібну позицію поділяють близько половини опитаних (48,5%), хоча загалом по Україні тільки третина респондентів (30%) готова в обмін на власний добробут  поступитися державі часткою своїх прав та громадянських свобод,  35%, навпаки, заради особистої свободи та гарантій дотримання всіх громадянських прав  готові терпіти певні матеріальні труднощі, і ще 35% не змогли зробити певного вибору.

Що стосується рівня дотримання в Україні прав людини, то загалом українці оцінюють його на середньому або меншому за середній рівень (від двох до трьох балів за 5-бальною системою). Проте мешканці Заходу більш оптимістичні, ніж решта українців, зокрема, про дотримання базових прав особистості (3,19 бали) та політичних прав (3,25 бали).

Близько половини українців стикалися з порушення власних прав. Але найбільш неоднозначною з цієї точки зору виявилась ситуація на Заході. «З одного боку, мешканці цього регіону частіше за представників інших областей відзначали систематичність порушення своїх прав (близько 16%) – тут значно частіше скаржились на порушення права на достатній рівень життя та порушення права на охорону здоров‘я – тоді як в інших – від 2% до 8%. З іншого боку, мешканці Заходу також значно частіше (близько 53%) стверджували, що ситуацій порушення їхніх прав не було», – розповідає Тетяна Печончик, голова правління Центру інформації про права людини.

Важливо, що Захід має найбільший показник щодо спроб захищати своїх права у випадку їх порушень – майже 20%. «Варто зазначити, що це єдиний регіон, в якому до рейтингу уявлень населення про найефективніші способи захисту прав потрапило звернення до поліції. Воно посіло четверте місце. На першому, як і по Україні в цілому, опинилися ЗМІ, на другому – суд (що, до речі, не властиво для інших регіонів), третє посіли родичі та пошук потрібних знайомств», – коментує Олександр Павліченко, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини.

Західний регіон також продемонстрував найвищий рівень толерантності серед усіх регіонів України. Жителі Львівської, Івано-Франківської, Волинської, Закарпатської, Хмельницької, Рівненської, Чернівецької та Тернопільської областей заявили, що не можна обмежувати права внутрішньо переміщених осіб (більше 76%), безробітних (71%), ЛГБТ (56%), ромів (більше 52%), колишніх засуджених (52%) та наркозалежних (46%). Загалом по Україні більше половини опитуваних визнали наявність проблеми дискримінації у суспільстві, а 40% людей відзначили, що особисто зіткнулись із дискримінацією.

Довідка

Презентація дослідження відбулась у межах регіонального туру «День прав людини у вашому місті». Львів — друге місто на мапі туру. Подія вже відбулася у Чернігові. Попереду проведення подібних акцій в Одесі, Харкові, Дніпрі та Маріуполі. Проект реалізується Центром інформації про права людини за підтримки Програми розвитку ООН в Україні.

 Контактна особа: Сокуренко Єлизавета (тел. + 380 93 93 89 240 ел. адреса ys@humanrights.org.ua)

Залишити відповідь