На Львівщині відкрили пам’ятник українським жертвам Армії Крайової

На Львівщині відкрили пам’ятник українським жертвам Армії Крайової

У с. Милошевичі Пустомитівського району Львівської області відбулось відкриття пам’ятника українським жертвам польського підпілля. У 1944 р. солдати Армії Крайової вбили 36 мирних місцевих жителів, серед яких діти, жінки та люди похилого віку (наймолодшій Ользі Рибак було 3 р., найстаршою була Марія Шевчук – 88 р.). Про це пише ЗІК.

Пам’ятник виконано із каменю у формі Мальтійського хреста та встановлено поблизу місцевої церкви. Кошти на його спорудження збирали самі ж жителі с. Милошевичі та навколишніх сіл, серед яких значна частина і родичів загиблих.

Заслужений діяч мистецтв України, драматург Театру ім. М. Заньковецької Орест Огородник під час відкриття пам’ятника розповів історію своєї прабабусі, яка під час одного із нападів польських солдатів на село втратила свого 15-річного сина Михайла Швеця:

«Це були такі ж липневі дні 1944 р. Михайло разом з друзями спали у стодолі на сіні. Коли прийшли солдати Армії Крайової і почали палити хати – хлопці почали втікати до лісу. Дорогою Михайлові здалось, що когось забули і він вернувся назад до стодоли. Там його чекали солдати АК. Хтось чув, як він просив не вбивати, йому було всього 15 р. Коли моя прабабуся ходила під час пожежі по подвір’ї, то побачила обгоріле тіло. Спочатку вона подумала, що це пес, але нахилившись і згорнувши попіл – впізнала Михайла. Ми можемо змиритись з цим, але не повинні забувати».

Історія – це історії людей. Керівник Служби ВО «Свобода» з питань національної пам’яті Михайло Галущак під час свого виступу зазначив, що відкриття подібних пам’ятників має важливе значення не лише для національної пам’яті. «Історія – це частина міжнародного іміджу держави. Якщо ми не реагуватимемо на рішення польського Сейму, який звинуватив українців у геноциді – значить ми з цим погоджуємось. Це добре, що відкриваються подібні пам’ятники – можливо, польське суспільство нарешті зрозуміє, що польсько-українське минуле далеко не таке, як розказують їхні політики у Сеймі», – розповів Михайло Галущак.

Продовжуючи, свободівець сказав, що якщо вже розглядати польсько-українську боротьбу середини ХХ ст., то не потрібно її зводити лише до Волині і 1943 р.: «Говорімо про масове окатоличення українців – у 1937-38 рр. на Волині, Холмщині та Підляшші було спалено 200 українських православних церков, які були важливим елементом національної ідентичності українців (150 – передано римо-католикам); говорімо про розстріли польськими прикордонниками військовополонених бійців Карпатської України на Верецькому перевалі у 1939 р.; про декларацію польського уряду від 18 грудня 1939 р., у якій було оголошено боротьбу за повернення «східних кресів» (західноукраїнських земель); про репресії та депортацію українців Закерзоння початку 1940-х рр.; етнічну чистку під час Операції «Вісла» 1947 р. Ми не хочемо роз’ятрювати рани нашого спільного минулого, але також і не хочемо бути об’єктами фальсифікацій минулого.

Балто-Чорноморський союз проти Росії не можливий ні без Польщі, ні без України».

Previous Митців Галичини та Слобожанщини об’єднає форум у Харкові
Next Львівські спортсмени – переможці Всеукраїнських змаганнь із санного спорту

About author

You might also like

Політика Прокоментуй!

Міністр Петренко їде до Львова

19 жовтня на Львівщині із робочим візитом перебуватиме міністр юстиції України Павло Петренко. Про це повідомили у ГУ юстиції Львівщини.  Міністр поп’є кави із журналістами біля львівської ратуші під відкритим

У Львові розпочнуть реєстрацію господарських собак

Як розповіла керівник ЛКП «Лев» Оксана Кошак, у цьому році у Львові розпочнуть формувати єдину загальну міську базу господарських тварин. «Скоро ми анонсуємо початок реєстрації господарських тварин. У березні була

Львівщина Прокоментуй!

Відкрито кримінальне провадження за фактом отруєння працівників підприємства у Яворівському районі

До лікарні госпіталізовано чотири особи, причини отруєння встановлюються. До Яворівського відділу поліції надійшло повідомлення про те, що до інфекційного відділення Новояворівської районної лікарні 9 липня госпіталізовано чотири працівники підприємства розташованого