Мораторій на продаж землі – це продовження дії радянських колгоспів

Мораторій на продаж землі – це продовження дії радянських колгоспів

На сьогодні питання збереження чи відміни мораторію на продаж земель сільгосппризначення є неактуальним. Воно трансформувалось в дискусію –  в якому форматі  має бути запроваджений ринок землі в Україні. Про це йшлося під час круглого столу на тему «Формування ринку землі в Україні. Як земельна реформа позначиться на розвитку сільських територій?», який відбувся у Львові.

Як заявила директор департаменту агропромислового розвитку Львівської ОДА Наталія Хмиз, дія мораторію стимулює значну кількість земельних конфліктів через активний  перерозподіл, обмін ділянками, продаж корпоративних прав, що відбувається в тіні. «І при тих всіх оборудках дуже мало враховують інтереси самих власників-пайовиків. Вони тільки сприймають як факт, що сьогодні їхню землю обробляє хтось один, завтра – хтось інший», – підкреслює вона.

Її підтримує голова фермерського господарства Михайло Кубара. «Мораторій треба скасовувати. І що швидше, то краще. Адже подивіться, хто захопив землю, незважаючи на те, що діє мораторій – агрохолдинги», – зауважив він.

На його думку, основною умовою цивілізованого функціонування ринку землі є забезпечення з боку держави прозорого механізму їх продажу. Такий механізм уже існує – е земельні аукціони. «Львівська область входить в топ-3 регіонів, де найібльш активно проводяться земельні аукціони, – говорить начальник відділу обліку земель головного управління Держгеокадастру у Львівській області Вікторія Луценко.  – В такий спосіб передано  уже 335 земельних ділянок. І до місцевих бюджетів за цей період надійшло майже 9 млн гривень». За її словами, торги підтверджують високий інтерес з боку інвесторів  – на більшість лотів є відразу 3-4 претенденти, а  кінцевий результат при стартовій ставці в 8% досягає 45%. Тобто після запуску ринку  власники землі зможуть отримати високу ціну за землю, причому її вартість із року в рік зростатиме.

Також ціну штовхатиме вверх значне переважання попиту над пропозицією землі на першому етапі відкриття ринку. «90 відсотків селян землю не продадуть. Натомість є значна кількість господарів, які хочуть докупити ділянки, аби вести своє фермерське господарство, – відзначив координатор проектів Львівської аграрної дорадчої служби Йосип Княжицький.  -Але всі власники паїв хочуть мати право продавати землю. Вони вважають, що накладення цього мораторію схоже на часи ранніх колгоспів, коли селяни ніби були повноправними громадянами, але паспорти у них забрали. Так і земля: вона ніби твоя, але розпорядитися без чужого дозволу ти нею не можеш».

Учасники круглого столу звернули увагу, що питання земельної реформи в Україні є вкрай заполітизованим та супроводжується значною кількістю міфів.  Один із найбільш розповсюджених – те, що землю скуплять іноземці.

«Стаття Земельного кодексу України прямо забороняє продаж землі нерезидентам»,- підкреслює юрист компанії «ЮрконсалтингІнвест» Олег Мазан. Ще один міф – що ринок землі потребує попереднього здійснення інвентаризації.

«Справді, є необхідність проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення. Проте, якщо такої інвентаризації не зроблять, це не стане перешкодою до впровадження ринку продажу землі. Тому що її можна проводити паралельно», – вважає юрист.

Учасники круглого столу зійшлися в тому, що потрібно доопрацювати законодавство, укласти чіткі правила, які будуть вигідні саме фермерським господарствам, та обмежити можливість агрохолдингам скуповувати землю.

Previous Перевір себе. Чи віриш ти у 6 міфів про вітамін D?
Next Вітамін D та розвиток дитини до 3 років: на що варто звернути увагу батькам

About author

You might also like

Львівщина Прокоментуй!

До неділі Львів повністю очистять від сміття

До неділі зі Львова вивезуть сміття, що накопичилось на території міста. Про це розповів голова Львівської ОДА Олег Синютка під час брифінгу у п’ятницю, 27 січня. “Після рішення обласної комісії

Політика Прокоментуй!

Як львівським суддям привезли труну (ВІДЕО)

Учасники АТО привезли труну під стіни Франківського районного суду міста Львова. Організатори акції кажуть, що такі акції у Львові проходитимуть постійно. Вони вимагають побороти корупцію у суддях України. До акції

Львівщина Прокоментуй!

У Львові проведуть українсько-польський “Фестиваль партнерства”

Вже цього тижня, 2 вересня, у Львові стартує V “Фестиваль партнерства”. В рамках заходу на Львівщину прибудуть офіційні делегації від польських воєводств та міст-побратимів Львова. Про це йшлось на прес-конференції