Презентація книжки “Звичаї нашого народу”

Презентація книжки “Звичаї нашого народу”

14 січня 2013 року в Києві у Центрі української культури та мистецтва відбулася презентація нового перевидання книжки видатного етнографа і публіциста Олекси Воропая «Звичаї нашого народу». Видання було здійснено з нагоди 100-річчя з дня народження автора.

Олекса Воропай народився 9 листопада 1913 року в Одесі. Навчався в Агрономічній академії, яку 1940 року закінчив з кваліфікацією вченого агронома. Після Другої світової війни опинився в еміграції – спочатку у Німеччині, потім у Британії.

Український фольклор Олекса Воропай почав досліджувати ще з кінця 1930-х років. Після війни, у таборах для переміщених осіб і колишніх робітників-остарбайтерів протягом 1944-1948 років записував народні звичаї з різних регіонів України. В цій роботі Воропаєві допомагали етнолог З. Кузеля і філолог Л. Білецький. Щоб репатріаційні комісії через записи не могли відстежити людей, від яких було записано розповіді, автори змінювали або зашифровували імена й прізвища. З цієї ж причини перші публікації Олекси Воропая виходили під псевдонімом Олекса Степовий – так в Авгсбурзі було видано сім книжок, серед яких: «Вогні в церкві» (українські народні легенди, записані в Україні 1942–1943 рр.), «Українські народні танці», «Звичаї нашого народу», «Ясир».

Переїхавши до Британії й осівши у Лондоні, Олекса Воропай протягом 1952–1955 років видав «Українські народні приповідки» та «Українські народні загадки». Крім цього у часописі «Визвольний шлях» було надруковано декілька його статей, зокрема «Етнографія – наука про націю» та «Цілюще зілля». 1953 року у Лондоні вийшла його книжка спогадів про часи Голодомору «В дев’ятім крузі», на яку більше 30 разів посилався відомий дослідник Р. Конквест.

1957 року Олекса Воропай став доктором слов’янської етнології, а 1961 року в Українському вільному університеті у Мюнхені успішно захистив дисертацію, отримавши вчене звання доктора природничих наук.

Двотомний нарис “Звичаї нашого народу” цілком можна вважати головною працею Олекси Воропая. Перше видання побачило світ 1966 року у Мюнхені. В праці ретельно описано обряди й звичаї різних регіонів України, і незважаючи на її науково-популярний характер, вона після свого перевидання в Україні (1993 р.) довгий час була основним посібником для викладачів і студентів зі спеціальностей “етнологія”, “етнографія” і “фольклористика”.

Previous Про демотиватори і меншовартість
Next Чи вода винна?

About author

You might also like

Львівщина Прокоментуй!

У Львові підсумували місяць культури у Вроцлаві

Сьогодні о 15:00 год у «Копальні кави» на площі Ринок, 10 відбулася українська презентація «Львівського Місяця» у Вроцлаві, за участю директора Європейської Столиці Культури, культурних менеджерів та митців. Про це

Львівщина Прокоментуй!

Звізду Миру та десятки інших різдвяних зірок пронесли Львовом учасники Ходи звіздарів

Центром Львова пройшли учасники традиційного для нашого міста Х ювілейного фестивалю «Спалах Різдвяної звізди». Головною ж зіркою цьогорічного ювілейного Х фестивалю стала Звізда Миру, ніжно-блакитного кольору, із білим голубом –

Культура Прокоментуй!

У Раві-Руській перепоховають останки загиблих у Світових війнах

У суботу, 7 травня, у м. Рава-Руська Жовківського району відбудеться перепоховання двадцяти п’яти останків загиблих у роки Першої та Другої Світових війн. Захід приурочили до Дня пам’яті та примирення, аби