Презентація книжки “Звичаї нашого народу”

Презентація книжки “Звичаї нашого народу”

14 січня 2013 року в Києві у Центрі української культури та мистецтва відбулася презентація нового перевидання книжки видатного етнографа і публіциста Олекси Воропая «Звичаї нашого народу». Видання було здійснено з нагоди 100-річчя з дня народження автора.

Олекса Воропай народився 9 листопада 1913 року в Одесі. Навчався в Агрономічній академії, яку 1940 року закінчив з кваліфікацією вченого агронома. Після Другої світової війни опинився в еміграції – спочатку у Німеччині, потім у Британії.

Український фольклор Олекса Воропай почав досліджувати ще з кінця 1930-х років. Після війни, у таборах для переміщених осіб і колишніх робітників-остарбайтерів протягом 1944-1948 років записував народні звичаї з різних регіонів України. В цій роботі Воропаєві допомагали етнолог З. Кузеля і філолог Л. Білецький. Щоб репатріаційні комісії через записи не могли відстежити людей, від яких було записано розповіді, автори змінювали або зашифровували імена й прізвища. З цієї ж причини перші публікації Олекси Воропая виходили під псевдонімом Олекса Степовий – так в Авгсбурзі було видано сім книжок, серед яких: «Вогні в церкві» (українські народні легенди, записані в Україні 1942–1943 рр.), «Українські народні танці», «Звичаї нашого народу», «Ясир».

Переїхавши до Британії й осівши у Лондоні, Олекса Воропай протягом 1952–1955 років видав «Українські народні приповідки» та «Українські народні загадки». Крім цього у часописі «Визвольний шлях» було надруковано декілька його статей, зокрема «Етнографія – наука про націю» та «Цілюще зілля». 1953 року у Лондоні вийшла його книжка спогадів про часи Голодомору «В дев’ятім крузі», на яку більше 30 разів посилався відомий дослідник Р. Конквест.

1957 року Олекса Воропай став доктором слов’янської етнології, а 1961 року в Українському вільному університеті у Мюнхені успішно захистив дисертацію, отримавши вчене звання доктора природничих наук.

Двотомний нарис “Звичаї нашого народу” цілком можна вважати головною працею Олекси Воропая. Перше видання побачило світ 1966 року у Мюнхені. В праці ретельно описано обряди й звичаї різних регіонів України, і незважаючи на її науково-популярний характер, вона після свого перевидання в Україні (1993 р.) довгий час була основним посібником для викладачів і студентів зі спеціальностей “етнологія”, “етнографія” і “фольклористика”.

Previous Про демотиватори і меншовартість
Next Чи вода винна?

About author

You might also like

Культура Прокоментуй!

У «Львіварні» відкрили першу виставку знаних українських художників

3 лютого у Львові стартувала виставка двох визначних українських художників, Матвія Вайсберга та Юрія Пікуля. Таку можливість поціновувачам мистецтва надав новий арт-простір музейно-культурного комплексу пивної історії «Львіварня», що знаходиться на

Львівщина Прокоментуй!

У Львові відзначатимуть Свято Героїв

У неділю, 22 травня, у Львові пройдуть урочисті заходи з нагоди відзначення Свята Героїв. Про це повідомляють у департаменті внутрішньої та інформаційної політики Львівської ОДА. Заходи розпочнуться о 9:30 год

Львівщина Прокоментуй!

До Львова приїхали 540 дітей зі Сходу України

Сьогодні, 13 січня, у межах акції «Схід-Захід разом» до Львова прибув “Потяг дружби” зі школярами із Луганської та Донецької областей.  Про це повідомила начальник управління  з питань праці та сімейної політики